Editör Girişi
Giriş yap

Ygs Puan Hesaplama Programı


Ygs Türkçe (Soru:40)
Ygs Matematik (Soru:40)
Ygs Fen Bilimleri (Soru:40)
Ygs Sosyal Bilimleri (Soru:40)

Ygs Puanı Hesaplama Robotu

Ygs puanı hesaplama programı, üniversiteye girmek isteyen öğrencilerin ilk basamak olarak adlandırılan Ygs sınavına girmeleri gereken sınavı puanını hesaplamasına yardımcı olur.

Ygs sınavında 4 temel alan olan Matematik, Fen Bilimleri, Türkçe ve Sosyal Bilimlerinden 40 sorululuk bir test uygulanmaktadır. Tek oturumda yapılan Ygs sınavda her soruyu cevaplamak için 1 dakikalık süre tanınır, bütün soruları cevaplamak için toplam süre 160 dakikadır.

Ygs sınavı sonuçlarına göre öğrenciler altı tane sonuç elde ederler. Bu sonuçlar Ygs 1, Ygs 2, Ygs 3, Ygs 4, Ygs 5, Ygs 6 puanı olarak adlandırılır. Bu puanlar Lys de gireceğiniz sınava ve üniversitede tercih edeceğiniz bölümlere göre kat sayılara sahiptir. Veya iki yıllık üniversite okumak istiyorsanız ona göre değişir.

Ygs puanı altı farklı sonuca göre hesaplandığı için her bir Ygs puanı için soruların kat sayıları farklıdır.

Ygs 1 için soru kat sayıları nedir?
Matematik: 3.772
Türkçe: 1.905
Fen Bilimleri: 3.279
Sosyal Bilimler: 1.081

Not: Yukarıdaki kat sayıların sorulara verilen doğru cevap oranına göre azalır veya artar. Her sorunun doğruluk oranı sadece ÖSYM de olduğu için standart sapma hesabı da sadece ÖSYM de var. Onun için bizim hesaplama programımız yaklaşık puanı hesaplar.