LYS-1 LYS-2 LYS-3 LYS-4 LYS-5 puan türleri nedir?


LYS-1 LYS-2 LYS-3 LYS-4 LYS-5 puan türleri nedir?

LYS-1 LYS-2 LYS-3 LYS-4 LYS-5 puan türlerinin ne olduğunu anlatmadan önce sınav hakkında bilgi verelim. Üniversiteye girmek için yapılan iki sınavdan birinci sınav Mart ayında yapılmakta olup YGS olarak adlandırılmaktadır. Haziran ayında yapılan ikinci sınav ise LYS olarak adlandırılmakta olup 5 farklı oturumda gerçekleştirilmektedir. Farklı branşlarda tercihler yapmayı planlayan öğrencilerden herkes tercih edeceği bölümü ilgilendiren LYS oturumlarına girmektedir. İsteyen öğrenciler için LYS sınavlarına girmek konusunda engelleyici bir unsur bulunmamaktadır. Fakat her bir oturumun yorucu etkisi de göz önünde bulundurulduğunda her bir öğrencinin LYS1, LYS2, LYS3, LYS4 ve LYS5 sınavlarından kendi alanlarında gerekli olanlara girmelerini ve enerjilerini etkin bir şekilde kullanmalarını tavsiye ediyoruz. Geçmiş yıllarda yapılan ÖSS ve ÖYS sınav sistemine benzerlik gösteren YGS ve LYS sınav sisteminde terminoloji olarak YGS sınavı ÖSS ye denk gelmekte iken LYS sınavı ÖYS ye denk gelmektedir. LYS 1-2-3-4-5 sınav türlerinin her birinin ne anlama geldiğini, kimleri ilgilendirdiğini ve merak edilen diğer detayları sizinle paylaşıyoruz. 

LYS-1 LYS-2 LYS-3 LYS-4 LYS-5 sınavları ve puanları nedir?

Geçmiş yılların ÖSS'si ve ÖYS'si gibi bu sınav sistemi de temelde 2 aşamada gerçekleşiyor. Sınavın birinci aşaması eski adıyla ÖSS yeni adıyla YGS; (Yüksek öğretime Geçiş Sınavı), ikinci aşaması ise eski adıyla ÖYS, yeni adıyla LYS (Lisans Yerleştirme Sınavı) olarak adlandırılıyor.

- YGS tüm derslerin ortak müfredatı baz alınarak yapılan genel bir testtir.

- LYS birinci aşamanın aksine her dersin başarısını ölçmeye dayalı branş testleri topluluğudur.

LYS 1 sınavı ve puanı nedir?

LYS1 sınavı LYS oturumları arasında ilk sınav oturumudur. LYS 1 oturumunda 80 sorudan oluşan Matematik + Geometri soruları yer almaktadır. Sayısal yada eşit ağırlık başka bir deyişle MF ve TM puan türlerindeki bölümlerden birinde tercih yapacak tüm öğrencileri ilgilendiren sınav türüdür. Tek oturumda gerçekleşen ve 80 soruyu içeren LYS1 sınavında toplam süre 135 dakikadır. Matematik testinde 3 soru kısa cevaplı soru şeklinde olmaktadır. Öğrenciler buldukları cevabı optik forma kodlayacaktır.

LYS 2 sınavı ve puanı nedir?

LYS 2 sınavı LYS oturumlarından ikinci sıradaki sınavdır. LYS 2 sınavında Fizik, Kimya ve Biyoloji derslerinin her birinden 30 ar soru sorulmaktadır. Sayısal ( Fen ) öğrencilerini ilgilendiren bir sınavdır. LYS2 de sorulan sorular YGS Fen sınavına göre daha çok detay ve daha çok bilgi içeren sorular bulunmaktadır. Fizik, Kimya ve Biyoloji branşlarından her biri için 45 er dakikalık süre verilen bu sınav sonucunda elde edilen puanlar MF1, MF2, MF3 ve MF4 puan türlerindeki hesaplamalarda kullanılacaktır. LYS 2 sınavı tek oturumda gerçekleşen bir sınavdır. LYS 2 sınavında Fizik sorularından 1 tanesi, Kimya sorularından 1 tanesi ve Biyoloji sorularından 1 tanesi açık uçlu soru şeklinde olmak üzere toplamda LYS 2 sınavında 3 adet açık uçlu soru sorulmaktadır. 

LYS 3 sınavı ve puanı nedir?

LYS 3 sınavı LYS oturumları arasında 3. sırada yapılan sınavdır. TM1-TM2-TM3 ve TS1-TS2 puan türlerinden birinde tercih yapmak isteyen öğrencileri ilgilendiren sınavdır. 56 sorudan oluşan Türk Dili ve Edebiyatı testi ile 24 sorudan oluşan Coğrafya 1 testinden oluşmaktadır. TM1-TM2-TM3 ve TS1-TS2 puan türlerinden herhangi birinde tercih yapmak isteyen öğrencileri farklı oranlarda etkileyen bir sınavdır. Türk Dili ve Edebiyatı testindeki 56 soru için toplam 85 dakika ayrılırken Coğrafya 1 testindeki 24 soru için toplam 35 dakika süre ayrılmıştır.  

LYS 4 sınavı ve puanı nedir?

LYS 4 sınavı LYS oturumları arasındaki 4. sınavdır. LYS 4 sınavında Tarih, Coğrafya 2 ile Felsefe ve Din Kültürü testlerinden sorumlu olan öğrenciler LYS 4 sınavına tek oturumda gireceklerdir. LYS sınavlarından 4. sırada yapılan bu sınav TS puan türlerinde bir bölüm tercihinde bulunacak öğrencileri ilgilendirmektedir. Tarih testindeki 44 soru için toplam 65 dakika, Coğrafya 2 testindeki 14 soru için toplam 20 dakika ve Felsefe- Din Kültürü testindeki 32 soru için toplam 50 dakika süre ayrılmış bulunmaktadır. 

LYS 5 sınavı ve puanı nedir?

LYS 5 sınavı son oturumdur ve yabancı dil sınavıdır. Yabancı dil bölümlerinden birinde tercih yapacak öğrencilerin gireceği bu sınavda adaylar İngilizce, Almanca veya Fransızca testlerinden birinde sınava girme hakkına sahiptir.  

LYS oturumlarına giren öğrenciler ilk 15 dakika içinde ve son 15 dakika içinde sınav salonundan ayrılamazlar. LYS sınavlarına girebilmenin ön koşulu YGS deki baraj puanını geçmiş olma koşulunu sağlamak gerekmektedir.