Bilgisayar oyun bağımlılığından kurtulmanın yolları


Bilgisayar oyun bağımlılığından kurtulmanın yolları

Günümüzün hastalıklarından biri de bilgisayar bağımlılığı. Araştırmalar gösteriyor ki her 10 gençten biri bilgisayar oyun bağımlısı. Aileler bağımlılığın ilk dönemlerini çoğunlukla fark edemiyor hatta gençler günün büyük çoğunluğunu evde geçirdikleri için ailelerin içi daha rahat oluyor fakat bilgisayar oyun bağımlılığı da tıpkı diğer bağımlılıklar gibi zararlı.  Bu bağımlılık gençlerin hem sağlığını hem de okul başarısını olumsuz etkiliyor. Gençlerde psikolojik bazı kötü etkilere sebep olduğu gibi göz ve duruş bozukluklarına sebep olabiliyor. Bilgisayar oyunu süresince sabit kaldıkları için ciddi fiziksel rahatsızlıklara davetiye çıkarıyor. Bunlardan en belirgini obezite ve duruş bozuklukları.

Çocuğunuzun bilgisayar oyun bağımlısı olduğunu nasıl anlarsınız?

Eğer çocuğunuz bilgisayar bozulduğunda, elektrik ya da internet kesildiğinde sinirleniyor ve huzursuz hissediyorsa dikkat etmenizde fayda var. Sosyal çevreye kendini kapamış, günün çoğunu bilgisayar başında geçiriyor ve onu eğlendirecek başka alternatifleri tercih etmiyorsa bilgisayar oyun bağımlılığından yüksek oranda şüphelenilebilir.

Bilgisayar oyun bağımlılığından kurtulmanın yolları nelerdir?

1) İlk olarak bir uzmandan destek alınmalı, bilgisayar oyun bağımlılığı ev içinde yaşandığı için aileler tarafından güvenli olarak algılanabiliyor ancak kişinin sağlığına olumsuz etkileri var.

2) Kişi kendi kendine oyun bağımlılığından kurtulmaya çalışıyorsa dikkatini dağıtacak başka şeylere yönelmeye çalışmalı. Gerçek bir sosyal çevre edinip dışarı çıkabilir, dizi, film izleyebilir ya da kitap okuyabilir.

3) Bağımlılık ileri seviyedeyse yatarak tedavi uygulanması daha iyi olacaktır. Diğer zararlı bağımlılıkların birçoğu illegal olduğu için ulaşımı daha zor ancak bilgisayara ulaşım çok rahat. Kişi uzak kalamayacak kadar bağımlıysa ve bunun kendine zarar verdiğinin farkında değilse yatarak tedavi daha hızlı olumlu geri dönüş alınmasını sağlayacaktır. 

4) Bilgisayar bağımlılığını bir anda aşmak mümkün değil bu yüzden hızlı bir çözüm beklenip hayal kırıklığına sebebiyet verilmemeli. Bilgisayar kullanım saatini azaltarak bağımlılıktan kurtulmak mümkün

Bilgisayar oyun bağımlılığının okul derslerine olumsuz etkisi neler?

Günün çoğunu bilgisayarda oyun oynayarak geçiren bağımlı gençler derslerine gerekli vakti ayıramıyor. Velileri bunun için baskı yaptıkları için okul derslerini onların hazlarını bölen bir şey olarak gördüklerinden zaman ayırsalar bile verimleri yarı yarıya düşüyor. Oyun bağımlılığı uykusuzluk, dikkat dağınıklığı ve sinirliliğe sebep olduğundan öğrenciler dersleri verimli dinleyemiyor, uzun süre bilgisayar oyunu oynayamadıkları için sürekli eve gidip bilgisayar oynamak istiyorlar. Bilgisayar oyun bağımlısı öğrencilerin sosyal yönü zayıfladığından okuldan arkadaş edinmekte güçlük çekiyorlar ve okul onlar için daha sıkıcı hale geliyor.