Editör Girişi
Giriş yap

LYS fizik konuları


LYS fizik konuları

LYS fizik konuları ilk sınav olan YGS Fizik konularını da bilmeyi gerektirmektedir. Soruların yaklaşık %50 den fazlası ilk sınav yani YGS Fizik konuları ile alakalı sorulardan gelmektedir. LYS Fizik dersi özellikle elektrik, elektrik alan, manyetizma, manyetik alan, manyetik kuvvet, elektriksel kuvvet, elektromanyetik dalgalar, dalgalar, ses, modern fizik, radyoaktivite konularını da içermesi sebebiyle ezberlenmesi gereken formüller ve bu formüllerin soru çözümü üzerinde uygulamalarını içermektedir. Bu konularla alakalı soruların çözülebilmesi için öncelikle konuların tam anlamıyla anlaşılması gerekmektedir. Konuları anlamak için okulda dersler tam konsantrasyonla dinlenmelidir. 

2017 - 2018 dönemi LYS fizik konularının tam listesi aşağıda mevcut.

1Fizik Bilimine Giriş
2Vektör-Kuvvet ve Kuvvet Dengesi
3Tork
4Ağırlık Merkezi
5Basit Makineler
6Madde ve Özellikleri
7Sıvıların Kaldırma Kuvveti
8Basınç
9Isı ve Sıcaklık
10Genleşme
11Doğrusal Hareket
12Bağıl Hareket
13Dinamik
14Atışlar
15İş Enerji
16Dönme Hareketi
17Basit Harmonik Hareket
18İtme-Momentum
19Kütle Çekimi -Kepler Kanunu- Büyük Patlama
20Işık ve Gölge
21Düzlem Ayna
22Küresel Aynalar
23Kırılma ve Renkler
24Merceler ve Aydınlanma
25Elektrostatik
26Elektrik Alan- Elektriksel Potansiyel ve İş
27Yüklü Parçacıkların Hareketi
28Elektrik Akımı ve Devreler
29Temel Dalga Bilgileri
30Yay Dalgaları
31Su Dalgaları
32Ses ve Deprem Dalgaları
33Manyetizma
34Elektromanyetik İndüksüyon
35Sığaçlar
36Alternatik Akım ve Transformatör
37Dalga Mekaniği (Kırınım-Girişim-Doopler)
38Elektromanyetik Dalgalar
39Fotoelektrik ve Comptpn Olayı
40Özel Görelilik
41Atom Modelleri
42Atom Altı Parçacıklar
43Radyoaktivite
44Modern Fiziğin Teknolojideki Uygulamaları

LYS fizik Konularını anlamak için okulda dersler tam konsantrasyonla dinlenmelidir. Fakat bir çok öğrenci okulda da dersleri tam anlamıyla anlama konusunda sıkıntı yaşamakta hatta anlamadığı yerleri öğretmenlerine farklı sebeplerden sormamaktadır. O halde ikinci yönteme başvurulmalı yani konu anlatımlı videolar veya konu anlatımlı kitap gibi kaynaklar kullanılarak konunun anlaşılması sağlanmalıdır. Konunun tam olarak anlaşılıp anlaşılmadığı soru çözümlerinde gün yüzüne çıkacaktır. Bu süreçte en az 3 veya 4 farklı kaynaktan konu anlatımı çalışılmalı sonrasında çözümlü sorular incelenmelidir. LYS Fizik dersi sınavı sayısal alanlardan hangisi olursa olsun tüm öğrencilerin en önemli derslerinden bir tanesidir. Bir öğrenci mühendis, eczacı, tıp fakültesi, diş hekimliği, matematik, fizik, kimya genetik veya diğer sayısal bölümlerden hangisinde tercih yapacak olursa olsun mutlaka Fizik dersi sınavında başarılı olmalıdır. Hele ki kaliteli üniversitelerin rekabetin yüksek olduğu bölümlerini tercih edecek olan öğrenciler mutlak suretle LYS Fizik sınavında başarılı olmak zorundadır.

2017 - 2018 LYS fizik konularına nasıl çalışılmalı?

Lys fizik konuları çalışıldıktan sonra ardından soru çözümüyle pekiştirilmelidir demiştik. Fakat LYS Fizik konularına çalışmak uzun ve ciddiye alınması gereken bir süreçtir. YGS Fizik konularından farklı olan kısmı, konu anlaşılmış olsa dahi içerdiği formüllerin hatırı sayılır miktarda fazla olması ve bu formüllerin uygulamalarının kolay oturmaması sebebiyle unutulmasına müsaade edilmemelidir. Sürekli tekrar edilmeli YGS Fizik konuları ve LYS Fizik konularının çalışılması birlikte yürütülmelidir. YGS Fizik sınavının ardından ise sınav maratonunun son 3 ayına girilmiş olup temponuzun maksimum seviyede tutulması gereken zamana gelinmiş demektir. Size tavsiyemiz özel olarak bir destek alma imkanına sahip değilseniz mutlak suretle düzenli bir program nezdinde çalışmalarınızı düzenli tekrarlar ve olabildiğince farklı kaynaklardan soru çözümleriyle ilerletmeniz yönünde olacaktır. Geçmiş LYS Fizik sorularını çözmeyi de sakın ihmal etmeyiniz. Tüm öğrencilere başarılar dileriz.