Editör Girişi
Giriş yap

YGS coğrafya konuları


YGS coğrafya konuları

YGS Coğrafya konuları YGS ve LYS ye giren tüm öğrencilerin sorumlu olduğu konulardan oluşmaktadır. Coğrafya dersi konu anlatımı konusunda eksikler var ise mutlaka kapatıldıktan sonra soru çözümlerine geçilmelidir.

YGS coğrafya dersi konularına çalışırken en zinde olduğunuz zaman aralığı belirlenmeli ve düzenli bir çalışma programı eşliğinde ilerlenmelidir. Geçmiş yıllarda çıkmış soruların analizi yapıldığında belirli konular kendini ön plana çıkarmaktadır. bu konuların listesini sizinle paylaşıyoruz. 

2017 ve 2018 YGS coğrafya konuları aşağıda mevcut.

DOĞAL SİSTEMLER
1Doğa ve İnsan
2Dünya’nın Şekli ve Hareketleri
3Coğrafi Konum
4Harita Bilgisi
5İklim Bilgisi
6Yerin Şekillenmesi
7Doğanın Varlıkları
BEŞERİ SİSTEMLER
1Beşeri Yapı
2Nüfusun Gelişimi, Dağılışı ve Niteliği
3Göçlerin Nedenleri ve Sonuçları
4Geçim Tarzları
MEKANSAL BİR SENTEZ:TÜRKİYE
1Türkiye’nin Yeryüzü Şekilleri ve Özellikleri
2Türkiye İklimi ve Özellikleri
3Türkiye’nin Doğal Varlıkları
4Türkiye’de Yerleşme, Nüfus ve Göç
KÜRESEL ORTAM:BÖLGELER VE ÜLKELER
1Bölge Türleri ve Sınırları
2Konum ve Etkileşim
3Coğrafi Keşifler
ÇEVRE VE TOPLUM
1Doğa ile İnsan Arasındaki Etkileşim
2Doğal Afetler

2017 ve 2018 YGS coğrafya konuları ve soru dağılımı nedir?

YGS Coğrafya konuları genel olarak nasıl çalışılacağı konusunda bir ortak özellik taşımaktadır. Konularda görsellerle desteklenmiş açıklamalı grafiklerle öğrenciye sunulmuş olduğu kaynaklar konu konu anlatımlı kaynaklar olarak tercih edilmelidir. İnternet kanallarında var olan youtube veya benzeri web siteleri konu anlatım videoları bulundurmaktadır. Görsel hafıza teknikleriyle öğrenme şüphesiz kısa zamanda YGS Coğrafya konularında başarılı olmak isteyen öğrencilerimize fayda sağlayacaktır. Özellikle unutulması mümkün konulardan oluşması sebebiyle belirli aralıklarla soru çözümlerinin yanı sıra konu tekrarları da mutlaka yapılmalıdır. Düzenli ve sistematik, bireye özgü çalışma programlarını mutlaka edininiz. Her bireyin verimli çalışabildiği saatler ve çalışma ortamları değişiklik göstermektedir. Tüm bu etkenler göz önünde bulundurularak hazırlanacak çalışma programları olmazsa olmazlar arasındadır.