Editör Girişi
Giriş yap

LYS yabancı dil konuları


LYS yabancı dil konuları

LYS yabancı dil konuları çalışma stratejileri grammar ve vocabulary ağırlıklı olmalıdır. Özellikle grammar bilgilerinin ölçüldüğü sorular belirleyici sorular içermektedir. Biri tamamen İngilizce bir diğeri Türkçe açıklamaların da olduğu grammar kitapları kullanarak çalışmalara başlangıç yapmaları öğrencilerimize avantaj sağlayacaktır. Grammar konusunda bolca egzersiz, soru çözümü yapılmalıdır. LYS yabancı dil konuları çalışma stratejileri ikinci adımı şüphesiz kelime bilgisini başka bir deyişle kelime hazinesini geliştirmektir. Kelime bilgisini geliştirmek için farklı yöntemler bulunmaktadır. Bunlar arasından kendinize uygun metotları seçebilirsiniz.

2017 - 2018 dönemi LYS yabancı dil konularının tam listesi aşağıda mevcut.

LYS İngilizce Konuları

 • Kelime Bilgisi (5 Soru) (1 Soru Phrasal Verb)
 • Dilbilgisi (10 Soru) (4 Soru Zamanlar,2 Soru Preposition,3 Soru Conjunction,1 Soru Quantifiers)
 • Close Test (5 Soru)
 • Cümleyi Tamamlama (8 Soru)
 • İngilizce Cümlenin Türkçe Karşılığını Bulma (6 Soru)
 • Türkçe Cümlenin İngilizce Karşılığını Bulma (6 Soru)
 • Paragraf (15 Soru)
 • Anlamca Yakın Cümleyi Bulma (5 Soru)
 • Paragrafta Anlam Bütünlüğünü Sağlayacak Cümleyi Bulma (5 Soru)
 • Verilen Durumda Söylenecek İfadeyi Bulma (5 Soru)
 • Diyalog Tamamlama (5 Soru)
 • Anlam Bütünlüğünü Bozan Cümleyi Bulma (5 Soru)

2017 - 2018 dönemi LYS yabancı dil konularına nasıl çalışılır?

LYS yabancı dil konuları çalışan öğrenciler mütercim tercümanlık, İngilizce öğretmenliği yada İngiliz dili ve edebiyatı bölümlerinden bir tanesini tercih etmek için hazırlık yapmaktadır. Bu alanların tamamında bolca ingilizce kitap ve makale okumalarınız olacaktır. LYS 5 sınavında sorulan sorular bu bilinçle hazırlandığı için İngilizce metin soruları içermektedir. İngilizce metin sorularında okuma, okuduğunu anlama gibi kıstaslar bulunmaktadır. Metinlerin normalin dışında uzun da olabildiği LYS 5 sınavında öncesinde sıkı bir hazırlık yapmış olanlar sınava hazır ve sınav anında avantajlı durumda olacaktır. Bu sebeple İngilizce makale, İngilizce kitaplar, İngilizce romanlar ve İngilizce güncel bilgilerin de yer aldığı gazete ve dergiler okunduğu taktirde okuma hızı, okuduğunu doğru anlama ve kelime hazineniz ciddi anlamda gelişme kaydedecektir.

LYS yabancı dil konuları için çalışma yöntemleri?

1. adımda postitlere kelimeleri ve anlamlarını yazıp cümle içinde de kullanılmış halini yazıp sürekli görebileceğiniz yerlere yapıştırmak yer almaktadır.

2. adımda kelime kartları oluşturmak gelmektedir. Kelime kartları sert kartların üstüne İngilizce kelimenin yazıldığı altına veya arkasına İngilizce cümle içinde kullanımının yazıldığı formatta olmalıdır. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta şudur ki kelime kartlarına yazılacak Türkçe açıklamalar sizin gelişim hızınızı düşürecektir. Tamamen İngilizce içerikli bir sınava hazırlandığınızı unutmamalısınız. Bu durumda ilk başta biraz sıkılsanız dahi zamanla alışacağınızı unutmamalısınız.

3. adımda kelime defteri oluşturabilirsiniz. Kelime defterinde kelimeyi yazıp altına ingilizce açıklaması bir altına da cümle içinde kullanımını yazabilirsiniz. 

4. adım olarak kendinize özgü bunların dışında bir yöntem geliştirebilirsiniz. 

LYS 5 sınavında tüm arkadaşlara başarılar dileriz...